Jak vybrat ručník?

Přemýšlíte nad tím, že si do domácnosti pořídíte nové ručníky či osušky? Nebo se chystáte na dovolenou a sháníte plážové osušky? Jenže podle čeho vybírat, když existuje tolik typů? Poradíme vám, čím se při výběru osušky nebo ručníku můžete řídit. Nezáleží jen na samotném materiálu, ale také například na jeho gramáži.

Ručníky si můžete pořídit v mnoha velikostech, od malého, určeného na ruce či obličej, až po velkou osušku.

Typ ručníku

Na ruce a obličej

Praktický ručník na ruce a obličej má obvykle menší velikost než klasický ručník. Dá se snadno zavěsit pomocí poutka, je příjemný na dotek a také snadno udržovatelný. Bývá zhotovený v různých barevných provedeních a často je vyroben z rychleschnoucích materiálů.

Klasický ručník

Rovněž bývá vyroben z rychleschnoucího materiálu, je však větších rozměrů. Často je jednobarevný a zhotovený z trojrozměrné textilie zvané froté.

Rychleschnoucí ručník

Rychleschnoucí ručníky slouží především ke sportovním aktivitám, neboť vynikají vysokou savostí a rovněž mnohdy také pohlcují nejrůznější pachy. Můžete je používat vícekrát za sebou.

Plážový ručník

Plážový ručník či plážová osuška bývá větších rozměrů, aby se na ni vešly alespoň dvě dospělé osoby. Obojí bývá ušito z odolných a snadno udržovatelných materiálů. Díky tomu se nemusíte bát, že by je písek nebo kamení zničilo.

Saunový kilt

Saunový kilt je ušit z velmi příjemného materiálu opatřeného suchým zipem. Můžete si jím zakrýt celé tělo od hrudníku až po kolena, případně ho lze použít pouze na dolní polovinu těla.

Samozřejmě existuje také dětský ručník či dětská osuška, která bývá menších rozměrů než osuška nebo ručník pro dospělé. Zároveň nesou dětské motivy, jakými jsou například postavičky z kreslených filmů nebo seriálů, případně na sobě mají motivy sportovních klubů.

Rozměry

Ty nejmenší ručníky mívají rozměr 35 x 55 cm, případně také 36 x 36 cm. Tyto ručníky se hodí především na ruce a obličej. Větší ručníky dosahují rozměrů 50 x 30 cm nebo například 140 x 70 cm či 80 x 40 cm. Osušky zase mívají rozměr 150 x 75 cm, ale také 80 x 200 cm nebo 100 x 160 cm.

Materiál

Při výběru ručníku hraje velmi důležitou roli i materiál. Se kterými tkaninami se setkáváme nejčastěji?

  • Froté - froté ručníky z bavlněné příze jsou osvědčenou klasikou; froté představuje smyčkovou tkaninu, která vám vydrží dlouhá léta a není vůbec drahá
  • Polyester - dobře odvádí z těla vlhkost; ručník z umělé látky zvané polyester je měkký, rychle schne a také je levný
  • Mikrovlákno - představuje syntetický materiál, který má ovšem skvělé savé schopnosti; navíc i velmi rychle schne; ručníky z mikrovlákna jsou příjemné na dotek a skladné
  • Bambusové vlákno - je rok od roku oblíbenější; bambusové ručníky jsou měkké, hebké a antibakteriální; ke všemu je nemusíte prát tak často jako ručníky z jiných materiálů
  • Organická bavlna - je šetrná k přírodě, ale neprospívá jí vlhkost, tedy ani málo větrané koupelny; kromě organické bavlny si můžete koupit i vysoce kvalitní egyptskou bavlnu
Nechcete mít ručník jen tak položený na topení? Pořiďte si věšák nebo samolepicí úchyty.

Gramáž

Co vůbec gramáž je? Představuje takzvanou měrnou hmotnost. Ta vyjadřuje hmotnost v gramech jednoho čtverečního metru látky. Platí, že čím vyšší gramáž, tím je látka kvalitnější.

Méně kvalitní ručníky mívají gramáž do 450 g/m2. U těch lepších se nejčastěji pohybuje mezi 450–580 g/m2. Luxusní ručníky, které jsou pochopitelně mnohem dražší, mohou dosahovat až 800 g/m2.

V praxi se ovšem setkáte také s ručníky, které mívají gramáž okolo 250–400 g/m2. Ty sice nejsou tak kvalitní, ale na občasné používání, například na podlahu ke sprše, vám bohatě postačí.

Použití

Než po nějakém ručníku sáhnete, dobře si rozmyslete, k čemu ho chcete nejčastěji používat. 100% česaná bavlna výborně saje vodu, froté ručník je zase příjemný a měkký na dotek.

Vyrábějí se ovšem také modalové ručníky a osušky, které oceníte v případě, že si potrpíte na komfort a snadnou údržbu. Bambusové ručníky jsou zase antibakteriální, proto je oceníte ve chvíli, kdy trpíte na nějaké alergie. Pokud se chystáte brát si ručník na pláž nebo do posilovny, jistě oceníte ty rychleschnoucí, na pláž se rovněž hodí ručníky z mikrovlákna.

Chcete mít ručník nebo osušku pověšenou v koupelně? Nezapomeňte si pořídit věšák na ručníky nebo samolepicí úchyty, které můžete pomocí jednoduchého systému lepicího povrchu přilepit na dlaždičky a jiné běžné povrchy určené pro koupelny a toalety.

Péče o ručníky

Aby vám ručníky a osušky vydržely co nejdéle, není důležité koupit to nejkvalitnější, ale zároveň je nutné měnit je každý týden. Taktéž je musíte každý týden prát a to zvlášť od ostatního oblečení. Nikdy také na praní nepoužívejte agresivní prací prostředky, kvůli kterým by mohly ručníky a osušky nejen vyblednout, ale také by se mohly poničit jednotlivá vlákna.

Před prvním použitím ručník nebo osušku dvakrát po sobě vyperte. Uvolní se z nich vlákna, zbylé se naopak utáhnou. Navíc z nich tak odstraníte chemické látky a změkčovadla, která byla použita při výrobě. Jestliže i pak z ručníku nějaká vlákna vykukují, rozhodně je nevytahujte ručně, ale zastřihněte je nůžkami.

Ručníky vždy pereme odděleně od ostatního prádla.

Ručníky a osušky pereme vždy na šedesát stupňů Celsia. Nese-li ručník na cedulce nižší hodnotu praní, nekupujte ho. Příliš dlouho vám nevydrží. Rovněž při praní nepoužívejte aviváž. Ta jeho životnost výrazně zkracuje.

Nejčastější otázky

Je ručník s gramáží 250 g/m2 kvalitní?

Chystáte-li se ho používat jen výjimečně, případně ho máte jako ručník na ruce či na podlahu k vaně nebo ke sprchovému koutu, jistě vám taková gramáž postačí. Pokud vám ale záleží na tom, aby měl vyšší savost a delší životnost, pořiďte si ručník s gramáží minimálně 450 g/m2 a vyšší.

Mám na praní používat prací prášek nebo gel?

Gel je lepší, neboť se lépe rozpouští. Také můžete použít gelové kapsle.

Musím ručníky a osušky žehlit?

Ne, tím se poškozují vlákna. Žehlíme pouze ručníky lněné.

Který materiál je nejlepší?

Záleží na tom, který si oblíbíte, ale velmi komfortní jsou ručníky z česané mikrobavlny.